logo poziom wieksze

Działalność nierejestrowana a dokumentacja sprzedaży: Co musisz wiedzieć

Wprowadzenie:

Wraz z wprowadzeniem Konstytucji dla Biznesu w 2018 roku, działalność nierejestrowana stała się atrakcyjną opcją dla wielu osób, które chcą zarabiać dodatkowe pieniądze bez konieczności rejestrowania pełnej działalności gospodarczej. Jednak zanim zaczniesz prowadzić taką działalność, ważne jest zrozumienie zasad dotyczących dokumentacji sprzedaży, zwłaszcza w kontekście obowiązujących przepisów. W tym artykule omówimy, jakie dokumenty sprzedaży należy wystawiać w przypadku działalności nierejestrowanej oraz jakie elementy powinny się na nich znaleźć.

Dokumentacja sprzedaży w działalności nierejestrowanej:

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną zazwyczaj nie są zobowiązane do wystawiania faktur za swoje usługi. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku VAT, art. 113 ust. 1 i 9, osoby te korzystają ze zwolnienia podmiotowego w VAT, co oznacza, że nie są zobowiązane do wystawiania faktur, chyba że nabywca wyraźnie zgłosi takie żądanie w terminie 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę.

Elementy faktury uproszczonej:

Jeśli jednak faktura jest konieczna, np. na żądanie nabywcy, w przypadku działalności nierejestrowanej stosuje się fakturę uproszczoną, która zawiera następujące elementy:

Dodatkowe uwagi:

W przypadku rejestracji działalności nierejestrowanej do podatku VAT, osoba prowadząca tę działalność jest traktowana jak czynny podatnik VAT i stosuje przepisy dotyczące wystawiania faktur na takich samych zasadach, jak pozostali przedsiębiorcy.

Osoby prowadzące działalność nierejestrowaną mogą być również zwolnione z niektórych obowiązków podatkowych związanych z VAT, jednak w takich przypadkach na fakturze uproszczonej musi znaleźć się podstawa prawna tego zwolnienia, takie jak przepis ustawy VAT czy odpowiednie rozporządzenie.

Czy numer NIP lub PESEL muszą się znaleźć na fakturze uproszczonej?

Nie ma obowiązku umieszczania numeru NIP ani numeru PESEL na fakturze uproszczonej dla osób prowadzących działalność nierejestrowaną.

Podsumowanie:

Działalność nierejestrowana może być atrakcyjną opcją dla wielu osób, ale warto zrozumieć zasady dotyczące dokumentacji sprzedaży. Osoby prowadzące taką działalność nie muszą zawsze wystawiać faktur, ale w przypadku konieczności, stosuje się fakturę uproszczoną. Ważne jest także zrozumienie, że nie ma obowiązku umieszczania numeru NIP ani PESEL na takiej fakturze.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat działalności nierejestrowanej i dokumentacji sprzedaży, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na ksiegowosc-uproszczona.pl.

Udostępnij bloga :

Sprawdź inne blogi:

Masz pytania?

Skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym.